ile kosztuje pół litra

Litr, pół litra, ćwierć litra - Znajdź parę. Plany Cenowe. pół litra - ćwierć litra + ćwierć litra to, 1 litr - Pół litra + pół litra to , L - symbol litra, 2 litry - ćwierć litra+ćwierć litra + półtora litra to , półtora litra - 1litr + pół litra to, 6 litrów - półtora litra+półtora litra+półtora litra Metry sześcienne. Metryczna jednostka objętości powszechnie stosowana do wyrażania stężeń substancji chemicznych w danej objętości powietrza. Jeden metr sześcienny równa się 35,3 stopy sześciennej lub 1,3 jarda sześciennego. Jeden metr sześcienny równa się także 1000 litrów lub milionowi centymetrów sześciennych. Ceny napojów słodzonych, zdjęcia z 8.01 2021 r.Stacja benzynowa Orlen - Coca-cola 1,5 l - 10,99 zł, Coca-Cola Zero 1,5 l - 9,99 zł, Pepsi 2 l - 11,99 złZobacz kolejne zdjęcia. Kształtowanie rozumienia pojęcia litr, pół litra, ćwierć litra oraz umiejętności szacowania pojemności. 8. Cele szczegółowe zajęć. Wie jakimi jednostkami mierzy się pojemność. Wie ile mililitrów jest w litrze, pół litrze ćwierć litrze. Czyta ze zrozumieniem teksty informacyjne. Po drugie, ile szklanek o pojemności 8 uncji mieści się w litrze? Szklanka o pojemności 8 uncji jest równa nieco poniżej 1/4 litra, co oznacza, że po prostu ponad cztery szklanki o pojemności 8 uncji wody odpowiada 1 litrowi. Ile kubków 6 uncji mieści się w litrze? Jeden litr to 1000 ml lub 33.814 amerykańskich uncji płynu. negara arab kecil di teluk persia tts. Jakie są ceny w Monako? Zastanawiasz się, ile kosztuje kolacja? Jaki jest koszt zakwaterowania? Ile pieniędzy potrzebujesz na zakupy w supermarkecie w Monako? Jaka waluta jest używana w Monako? Walutą Monako jest euro (EUR). 1€ (euro) dzieli się na 100 centów. Jest 8 różnych monet: €1, €2, 5c, 10c, 20c, 50c, 1c, 2c. Jeśli chodzi o wyższe nominały to jest 7 różnych banknotów z następującymi nominałami: €5, €10, €20, €50, €100, €200, €500. Za 1 złoty polski można dostać: euro (EUR)Za 1$ dolara amerykańskiego (USD) dostaniesz: euro (EUR)Za 1£ Funta brytyjskiego (GBP) można dostać: euro (EUR)Za 1 ₽ rubla rosyjskiego (RUB) można dostać: euro (EUR) Czy Monako to drogi kraj? Średnie ceny w Monako są wyższe niż w Polsce. Jeśli zrobisz zakupy w Monako będziesz musiał zapłacić razy więcej za nie niż w Polsce. Średnia cena zakwaterowania w Monako jest w zakresie od: 487 PLN (105 EUR) w hostelu do 698 PLN (150 EUR) w 3-gwiazdkowym hotelu. Cena za noc w luksusowym hotelu w Monako to mniej więcej 3,400 PLN (732 EUR).Korzystanie z transportu publicznego w Monako jest kosztem: PLN ( EUR) za bilet w jedną stronę. Cena wynajmu samochodu w Monako (np. Volkswagen Golf lub Toyota Corolla) to około 132,000 PLN (28,000 EUR). Jeśli wolisz taksówkę, pamiętaj, że cena taksówki w Monako zależy od kilku czynników. Cena początkowa taxi to średnio: 14 PLN ( EUR). Za 1 km podróży taksówką w Monako trzeba zapłacić w okolicy: PLN ( EUR). Koszt życia w Monako jest: razy wyższy niż w razy wyższy niż w razy wyższy niż w razy wyższy niż w razy wyższy niż w Łodzi Czy jedzenie jest drogie w Monako? Ceny żywności w supermarketach są wyższe niż w Polsce. Na przykład, w Monako trzeba zapłacić za: Butelkę lub karton mleka (1 litr): PLN ( EUR)Popularny żółty ser (1 kg): 92 PLN (20 EUR)Butelkę piwa ze znanej marki: PLN ( EUR)Kiełbasę lub wędliny (1 kg): 113 PLN (24 EUR)Wino średniej klasy (jedna butelka): 35 PLN ( EUR) Papierosy są droższe w Monako niż w Polsce. Średni koszt paczki lokalnych papierosów to 39 PLN ( EUR). Za bardziej znane marki papierosów takie jak: Davidoff, L&M, Lucky Strike trzeba zapłacić około 48 PLN (10 EUR). Średnia cena alkoholu w Monako jest wyższa niż w Polsce. Na przykład, whisky jest droższe w Monako i kosztuje około: 91 PLN (20 EUR). Ceny różnego rodzaju napojów alkoholowych w Monako: Captain Morgan White Rum 96 PLN (21 EUR)Seagram’s Extra Dry Gin 83 PLN (18 EUR)Johnnie Walker Red Label 91 PLN (20 EUR) Ile pieniędzy potrzebujesz na tygodniowy pobyt w Monako? Jeśli chcesz spędzić tydzień w Monako koszt pobytu będzie wynosił odpowiednio: 5,600 PLN (1,200 EUR) za tani pobyt na 7 dni w Monako7,900 PLN (1,700 EUR) za niskobudżetowy wyjazd na 7 dni do Monako10,000 PLN (2,200 EUR) za jeden tydzień komfortowego pobytu w Monako39,000 PLN (8,400 EUR) za tydzień luksusowych wakacji w Monako Jaki jest koszt posiłków (śniadanie/lunch/kolacja) w Monako? Jaki jest średni koszt obiadu w Monako? W Monako typowy posiłek typu fast food kosztuje: 58 PLN (13 EUR) za McMeal w McDonalds lub BurgerKing (lub podobny zestaw), oraz 17 PLN ( EUR) za cheeseburgera. Dla miłośników kawy: Kawa cappuccino 18 PLN ( EUR) i espresso 13 PLN ( EUR). Ile kosztuje hotel w Monako? Uśredniona cena noclegu w Monako jest razy wyższa niż średnia cena w Polsce: Średnia cena zakwaterowania w Monako wynosi:997 PLN214 EUR224 USD12,909 RUBCeny hosteli w Monako wynoszą:487 PLN105 EUR109 USD6,312 RUBCena 2 -gwiazdkowego hotelu w Monako wynosi:472 PLN101 EUR106 USD6,109 RUBCena 3 -gwiazdkowego hotelu w Monako wynosi:698 PLN150 EUR157 USD9,047 RUBCena 4 -gwiazdkowego hotelu w Monako wynosi:962 PLN207 EUR216 USD12,462 RUBCena 5 -gwiazdkowego hotelu w Monako wynosi:3,405 PLN732 EUR764 USD44,103 RUB Ile kosztuje wynajęcie samochodu w Monako? Średnie ceny wynajmu samochodów w Monako SamochódCenaŚrednia cena619 PLN (133 EUR)Mini432 PLN (93 EUR)Samochód ekonomiczny379 PLN (81 EUR)Kompaktowy samochód463 PLN (100 EUR)Kabriolet597 PLN (128 EUR)SUV610 PLN (131 EUR)Van pasażerski824 PLN (177 EUR)Luksusowy samochód913 PLN (196 EUR) Czy jedzenie jest drogie w Monako? Ile kosztuje niedrogi posiłek w Monako? Ceny w restauracjach w Monako: Posiłek w taniej restauracji88 PLN (61-93)19 EUR (13-20)20 USD (14-21)Posiłek dla 2 osób, restauracja klasy średniej 3 dania372 PLN (326-652)80 EUR (70-140)84 USD (73-146)McZestaw w McDonalds (lub w podobnym fastfood)58 PLN (47-70)13 EUR ( USD (10-16)Lokalne piwo beczkowe (pół litra)37 PLN (23-56) EUR ( USD ( piwo (butelka l)33 PLN (23-47) EUR ( USD ( (butelka litra)15 PLN ( EUR ( USD ( (0,33l butelka)14 PLN ( EUR ( USD ( cappuccino18 PLN ( EUR ( USD ( espresso13 PLN ( EUR ( USD ( (fastfood)17 PLN (14-21) EUR ( USD ( Czy można zjeść tanio w Monako? Ceny w supermarketach w Monako: Mleko (1 litr) PLN ( EUR ( USD ( biały chleb (pół kilo) PLN ( EUR ( USD ( (12 sztuk)15 PLN ( EUR ( USD ( ser (1kg)92 PLN (37-149)20 EUR ( USD ( (1,5 litrowa butelka) PLN ( EUR ( USD ( wina (ze średniej półki)35 PLN (19-47) EUR ( USD ( piwo (butelka pół litra)11 PLN ( EUR ( USD ( piwo (butelka 0,33 l) PLN ( EUR ( USD ( papierosów (Marlboro)48 PLN (47-52)10 EUR ( USD (10-12)Piersi z kurczaka (bez skóry i bez kości) – (1kg)55 PLN (28-116)12 EUR ( USD ( (1kg)12 PLN ( EUR ( USD ( (1kg)11 PLN ( EUR ( USD ( (1kg) PLN ( EUR ( USD ( (1 główka) PLN ( EUR ( USD ( białego ryżu11 PLN ( EUR ( USD ( (1kg)14 PLN ( EUR ( USD ( (1kg) PLN ( EUR ( USD ( (1kg)13 PLN ( EUR ( USD ( (1kg) (lub podobne czerwone mięso)108 PLN (56-158)23 EUR (12-34)24 USD (13-36)Gruszki (1kg)14 PLN ( EUR ( USD ( (1kg) PLN ( EUR ( USD ( Perrier (mała butelka 0,33l) PLN ( EUR ( USD ( (1kg)113 PLN (58-242)24 EUR (12-52)25 USD (13-54)Biały ser (1kg)37 PLN (15-60) EUR ( USD ( PLN20 EUR20 USDRum96 PLN21 EUR22 USDWódka80 PLN17 EUR18 USDGin83 PLN18 EUR19 USD Ile trzeba zapłacić za paliwo lub taksówkę w Monako? Ceny transportu i paliwa w Monako: Bilet w jedną stronę (lokalny) PLN ( EUR ( USD ( miesięczny (standardowa cena)186 PLN (186-186)40 EUR (40-40)42 USD (42-42)Benzyna (1 litr) PLN ( EUR ( USD ( Golf 90 KW (lub podobny nowy samochód)109,000 PLN (105,000-114,000)23,000 EUR (22,000-24,000)24,000 USD (23,000-25,000)Toyota Corolla 1,6l, 97kW Comfort (lub podobny nowy samochód)132,000 PLN (125,000-139,000)28,000 EUR (27,000-30,000)29,000 USD (28,000-31,000)Taxi rozpoczęcie kursu w normalnej taryfie14 PLN (14-37) EUR ( USD ( 1km (taryfa normalna) PLN ( EUR ( USD ( 1 godzina oczekiwania (taryfa normalna)120 PLN (120-233)26 EUR (26-50)27 USD (27-52) Czy drogie jest życie w Monako? Ceny wynajmu za miesiąc w Monako Apartament z jedną sypialnią w centrum miasta4,000 PLN (3,600-5,500)878 EUR (790-1,200)917 USD (825-1,200)Apartament (1 sypialnia) poza centrum3,200 PLN (2,700-3,700)708 EUR (600-800)740 USD (627-836)Apartament z trzema sypialniami w centrum miasta7,200 PLN (6,000-11,000)1,500 EUR (1,300-2,500)1,600 USD (1,300-2,600)Apartament (3 sypialnie) poza centrum5,900 PLN (5,100-6,900)1,200 EUR (1,100-1,500)1,300 USD (1,100-1,500) Opłaty miesięczne w Monako Opłaty (prąd, ogrzewanie, woda, śmieci) na mieszkanie 85m2883 PLN (494-1,400)190 EUR (106-319)198 USD (111-333)1 minuta rozmowy w prepaid (na kartę) taryfa lokalna (bez zniżek) PLN ( EUR ( USD ( (60 Mbps lub więcej, nieograniczony limit danych, kabel/ADSL)149 PLN (116-233)32 EUR (25-50)34 USD (26-52) Ceny sportów, rekreacji i rozrywki w Monako. Po ile kino w Monako? Klub Fitness, miesięczna opłata za 1 osobę dorosłą146 PLN (116-163)31 EUR (25-35)33 USD (26-37)Wynajem kortu do tenisa (1 godzina w Weekend)87 PLN (70-93)19 EUR (15-20)19 USD (16-21)Kino pojedynczy bilet56 PLN (47-70)12 EUR ( USD (10-16) Ceny odzieży i obuwia w Monako 1 para jeansów (Levis 501 lub podobne)309 PLN (140-419)66 EUR (30-90)69 USD (31-94)1 sukienka na lato w sklepach sieciowych (Zara, H&M,…)169 PLN (140-233)36 EUR (30-50)38 USD (31-52)1 para butów do biegania Nike lub podobne379 PLN (233-465)81 EUR (50-100)85 USD (52-104)1 para męskich skórzanych butów539 PLN (233-931)116 EUR (50-200)121 USD (52-209) Opieka nad dziećmi ceny w Monako Zerówki i przedszkola prywatne, miesięcznie na 1 dziecko4,800 PLN (2,300-6,900)1,000 EUR (500-1,500)1,000 USD (522-1,500)Międzynarodowa Szkoła podstawowa, corocznie dla 1 dziecka55,000 PLN (23,000-116,000)12,000 EUR (5,000-25,000)12,000 USD (5,200-26,000) Ceny mieszkań w Monako. Ile kosztuje mieszkanie w Monako? Cena za metr kwadratowy mieszkania w centrum miasta33,000 PLN (20,000-46,000)7,100 EUR (4,500-10,000)7,400 USD (4,700-10,000)Cena za metr kwadratowy mieszkania poza centrum18,000 PLN (18,000-19,000)4,000 EUR (4,000-4,200)4,200 USD (4,100-4,300) Ile można zarobić w Monako? Zarobki, pensje i finanse w Monako. Średnie miesięczne wynagrodzenie netto (po opodatkowaniu)10,000 PLN2,300 EUR2,400 USDKredyt hipoteczny coroczne raty w procentach (%) ( – data source: Kategorie: EuropaEstoniaEstonczycyNorwegiapiwoŁotwaPolskacenaalkohol Źródło: Piwo jest napojem niezwykle popularnym. Pije się je we wszystkich częściach świata, a każdy kraj ma swój ulubiony napój, choć cena również jest bardzo zróżnicowana. Oczywiście cena piwa w wartościach bezwzględnych nie odzwierciedla praktycznie nic bez informacji o średnich dochodach, ale jeśli porównamy je ze średnią pensją, to np. w Rosji średnia pensja to 400 euro. Okazuje się, że można tam za nią kupić 253 litry piwa. Dla porównania w Norwegii wynagrodzenie wynosi 4400 euro, czyli 700 litrów piwa w cenie 3,15 euro za pół litra. Najdroższe piwo w Norwegii kosztuje ponad 3 euro, następnie na Islandii - 2 euro i 55 centów, w Irlandii i Finlandii - 2 euro i 4 centy. Również piwo w Monako jest szalenie drogie. W Rosji pół litra piwa można kupić średnio za 79 centów, na Ukrainie - za 53 centy. W Estonii, jak wiadomo, alkohol jest droższy niż w innych krajach bałtyckich i w Polsce. Za pół litra trunku trzeba zapłacić 1,31 euro. Na koniec proponujemy obliczyć, ile litrów piwa można kupić w Estonii za średnią pensję około 1400 euro. To 534 litry spienionego napoju. Swoją drogą, gdyby Estonia miała taką samą cenę jak Łotwa, Estończycy mogliby pozwolić sobie na więcej piwa niż Norwegowie. ‹ Poprzedni artykuł Następny artykuł › Źródło: Ocena: Jeszcze we wrześniu za najtańszą setkę wódki trzeba było zapłacić jakieś 6,50 zł. Z kolei za pół litra o zawartości alkoholu 37-38 proc., trzeba było wydać raptem 19 zł. Rząd długo wahał się, czy faktycznie w tym przypadku podnosić akcyzę i w końcu klamka zapadła. Ale jak tłumaczy nam Aleksandra Przybylak, dyrektor finansowa w IMA Polska i w spółce Wielkopolska Manufaktura Wódek: Z punktu widzenia Wielkopolskiej Manufaktury Wódek wzrost akcyzy będzie miał dużo mniejszy wpływ na ceny produktów. Nasze alkohole kraftowe kosztują ok. 50-60 zł, a podatek nie ma aż tak dużego udziału w kosztach ich wytwarzania. Podwyżkę możemy zrekompensować efektem skali, kupując np. więcej butelek do rozlewu w jednym większym zamówieniu z niższą ceną jednostkową. Wszystko wskazuje na to, że realizowany jest czarny scenariusz ekspertów, którzy alarmują, że planowany skok alkoholowej akcyzy spowoduje, że cena butelki wódki może sięgnąć nawet 50 zł@KrolakJ Puls Biznesu (@puls_biznesu) December 1, 2021 Ceny alkoholu: nie tylko akcyza Przypomnijmy: zgodnie z rządową rozpiską akcyza na alkohol ma wzrosnąć o 10 proc. od 1 stycznia 2022 r., a w kolejnych latach o 5 proc. (rok do roku). Jak przekonuje Aleksandra Przybylak, już teraz w półlitrowej butelce wódki o 40-proc. zawartości alkoholu aż 12,55 zł wynosi sama akcyza. Do tego trzeba doliczyć jeszcze podatek VAT i danin na jednej butelce wódki jest w sumie na 15,44 zł. Po zapowiadanych od 1 stycznia wzrostach na jednej butelce wódki będziemy mieć minimum 13,81 zł akcyzy i 16,99 zł kosztów razem z doliczonym VAT-em. poleca Do tego trzeba doliczyć pozostałe koszty produkcji, które wciąż się zmieniają – zaznacza Aleksandra Przybylak. Wzrosły ceny zbóż, energii elektrycznej, gazu czy paliw. Wyraźnie droższe jest też szkło. A i pracownicy wyciągają ręce po wyższe wynagrodzenia. Obserwujemy duże zmiany cen towarów dostarczanych z Azji. Importujemy już tylko te, które musimy, czyli surowce chemiczne. Dla przykładu, na potrzeby produkcji płynu do spryskiwaczy musimy kupować alkohol izopropylowy. Importowaliśmy go wcześniej z Chin, w tej chwili ceny w Chinach są dużo wyższe niż te w Europie – tłumaczy dyrektor finansowa w IMA Polska. W 2020 r. łączna wartość rynku napojów alkoholowych wynosiła ponad 39 mld zł, z czego sprzedaż wódki odpowiadała za 34% rynku i miała wartość powyżej 13 mld zł.— Janusz Piechociński (@Piechocinski) November 2, 2021 Pół litra wódki za 20 zł już nie kupimy O ile realnie wzrośnie cena wódki na półkach w sklepach? Pewnie jest jedno: butelki za 20 zł nie kupimy. Cena na półce sklepowej półlitrowej butelki 40 proc. czystej wódki może być wyższa nawet o około 5 zł. W przypadku produktów za około dwadzieścia złotych jest to wzrost na poziomie około 25 proc. – przewiduje Aleksandra Przybylak. Ale na razie nikt sobie ewentualnymi kłopotami ze zbytem głów nie zaprząta. Zwłaszcza że obecna sprzedaż jest rekordowa. Dla producenta przemysłowego alkoholu podwyżka akcyzy to gwarancja bardzo dobrej sprzedaży w czwartym kwartale. Przed końcem roku wszyscy robią zapasy i wyprowadzają swoje produkty do sklepów, płacąc aktualne, niższe stawki podatku. Towar z półek sklepowych będzie schodził nie tylko teraz, ale również w styczniu, już po wyższej cenie – twierdzi Aleksandra Przybylak. Rośnie przede wszystkim zainteresowanie produktami premium. Rekordy biją whisky i gin. W przypadku tego drugiego alkoholu w Wielkopolskiej Manufakturze Wódek liczba zamówień jest tak duża, że zakontraktowano już na ten cel 80 proc. możliwości produkcyjnych w 2022 r. zapytał(a) o 11:12 Ile kosztuje pół litra wódki? J/W nie chodzi mi o jakąś firm BOLS czy SOBIESKI tylko taka najzwyklejsza to ile kosztuje tak okolo pół litra? ale mi chodzi teraz tak mniej wiecej, ok. 10zł? 20? Ostatnia data uzupełnienia pytania: 2009-10-31 11:17:25 Odpowiedzi believe. odpowiedział(a) o 11:13 zapyaj sie w sklepie ? ;D nie mnoge ci pomoc poniewaz nie kupuje ;D! wojtas23 odpowiedział(a) o 11:16 wejdź do sklepu i na ółce stoją różne i ceny też są podane disa odpowiedział(a) o 14:15 Taniej niż 20 zł, raczej nie kupisz legalnie.... Neska :) odpowiedział(a) o 21:04 Dziewczyno, wykolejasz się! A szkoda :( Uważasz, że ktoś się myli? lub Czy ktoś obliczał ile kosztuje np. zrobienie pół litra nalewki wiśniowej czy dereniowej? No bo...spirytus, plus owoce, plus cukier i mnie tak "na oko" wychodzi około 30 zł za pół litra. A niektórzy z tego forum nastawiają 5 kg tarniny czy derenia. Ja rozumiem "bogato się ożenił", wygrał w totolotka, otrzymał spadek, wujek z Ameryki, ale i tak mi wychodzi, że:"To nie są tanie rzeczy" jakby powiedział Ferdek Kiepski zamieszkały nomenomen na ćwiartki trzy przez cztery:-) No a litr to już 60 zł. @stapler, odpowiedzi można mnożyć - tak jak kolega pod Twoim postem np. - ale hobby niejednokrotnie niesie za sobą koszty, czasem dość spore, przykład - numizmatyka. Można nie "produkować" własnych nalewek, win, miodów, serów, piwa, wędlin bo po co? skoro można je kupić?! Jednak to produkcja masowa i w wielu przypadkach jeśli nie w 100%% jest naszpikowana ulepszaczami, aromatami i innym świństwem to po prostu erzac. Kiedy wyprodukujesz własną nalewkę (nie wódkę smakową, chociaż takie też możesz robić) i przyłożysz się do tego troszeczkę a do tego jeśli Tobie i rodzinie, znajomym będzie smakowało, będziesz miał zadowolenie, które jest bezcenne. Taka jest właśnie różnica, między kupowanym "szajsem" a własnym wyrobem. Jedną piątą tego co ja robię - a nastawiam rocznie około 40 litrów tylko nalewek - konsumuję sam, resztę rozdaję znajomym, przyjaciołom , rodzinie. Mógłbym im przecież dać po "3 dychy" niech sobie kupią . Żadne hobby nie ma ceny. pozdrawiam Chyba rozumiem powód zdziwienia Staplera i spieszę z wyjaśnieniem: większość z nas tutaj nie robi win czy nalewek z oszczędności. Jakbyś policzył, ile kosztuje ziemia, sadzonki, słupy, druty, coroczna uprawa winnicy, sprzęt do jej uprawy i do produkcji wina, dopiero byś się zdziwił, ile może kosztować butelka własnego wina gronowego. Maciej nawet nie chcę tego liczyć. Ale flaszka mojego wina koło 300pln mogła by kosztować Z miodami jest podobnie, nawet jeśli masz swoje pszczoły to nie wychodzi tanio a co dopiero jak trzeba miód kupić i to nie taki "made in China". Tak czy inaczej, rzadko się zdarza aby hobby było dochodowe, najczęściej trzeba dopłacać (12-11-2012, 23:57)kilis napisał(a): [ -> ]Maciej nawet nie chcę tego liczyć. Ale flaszka mojego wina koło 300pln mogła by kosztować Ja kiedyś liczyłem. Stówkę mniej mi wyszło. Zakupu ziemi nie liczyłem, amortyzacji urządzeń też nie, o setkach godzin ciężkiej pracy nie wspominając - tak prymitywnie koszta przez ilość butelek liczyłem... Owocowe wina są tańsze w produkcji, choć niektóre wyłamują się ze schematu ze względu na uciążliwość pozyskiwania surowca (głóg, tarnina, dzika róża, czeremcha). W nalewkach cena podstawowego surowca bywa poważnym ograniczeniem, a nie warto iść po taniości, bo bitrex ujawnia się czasem po latach i cały misterny plan z leżakowaniem nalewek w (pip!). (12-11-2012, 21:43)stapler napisał(a): [ -> ]Czy ktoś obliczał ile kosztuje np. zrobienie pół litra nalewki............... niektórzy z tego forum nastawiają 5 kg tarniny czy derenia.....................Ja nie liczę ile kosztuje moje hobby, ale też jak najdalej jestem od zaglądania komuś do garów i to bynajmniej nie z obawy przed ewentualnością wylądowania chochli na łbie. Jednak pogląd mam taki, że grochówka z wojskowego kotła smakuje lepiej niż ugotowana w domowym np. 2 litrowym garnuszku. Moje wina w większości to wyłącznie koszt cukru i pożywki... Ale powoli tracę cierpliwość i siły do tego zbierania surowców. Widzisz Megana gdyby tylko u nas rosły Rieslingi i Pinoty na łąkach albo w parkach też bym zbierał. Tak pięknie mogło by być. Niestety sam muszę je uprawiać. Uczyli mnie, że jeśli koszty to i zyski; muszą być dwie strony medalu - inaczej medalu nie ma!! Szkoda, ze nikt nie próbuje odpowiedzieć na znacznie trudniejsze pytanie; jaka jest wartość satysfakcji, dumy, zadowolenia, przyjemności a wreszcie po prostu zwykłego "nieba w gębie" ! A odnośnie (13-11-2012, 20:34)tata1959 napisał(a): [ -> ]...Jednak pogląd mam taki, że grochówka z wojskowego kotła smakuje lepiej niż ugotowana w domowym np. 2 litrowym garnuszku. to - po uprzedzeniu bym ugotować zdążył - zapraszam i mniemam, że pogląd delikatnie skorygowany zostanie ! Weryfikuję i uściślam: wolę zrobić zdecydowanie więcej niż litr nalewki zamiast 200 ml nawet kosztem od odstąpienia od "produkcji" kropelkowej. Bogdan: odnośnie zaproszenia, które wpisuje się w moje dalekosiężne pomyślunki doskonale, to już na PW. (14-11-2012, 16:06)kilis napisał(a): [ -> ]Widzisz Megana gdyby tylko u nas rosły Rieslingi i Pinoty na łąkach albo w parkach też bym zbierał. Tak pięknie mogło by być. Niestety sam muszę je ba, ale ja nie robię ekskluzywnych win gronowych, tylko przaśne głogowe, np Akurat nalewki to nie jest wg mnie kosztowne hobby. Spirytus można tanio dostać nie powiem skąd , owoce do nalewek i tak są najlepsze z własnej działki ( porzeczki, truskawki,maliny, gruszki), miodku mam spory zapas, a cukier i tak się kupuje. Co innego wino, miody czy piwo. W to się nie bawię, bo to są już duże koszty, duża produkcja, no i wymaga masę wiedzy, doświadczenia, cierpliwości. Zacznijcie palić papierosy albo grać na gitarze, to zobaczycie, że koszty takiego hobby są o wiele większe. Pomijam już fakt, że śmieszy mnie, ilu bezczelnych ludzi nazywa nalewkami pomyje ze spirytusem sprzedawane masowo w monopolowym. Owszem, lubię Jagermaistera albo Balsam Wileński, ale kudy im do domowej malinówki czy krupniku ? Witam, moi drodzy. Kolega stapler zadał jedno proste pytanie, które każdy z Nas zadawał sobie pewnie wielokroć, kupując choćby cukier czy miód do przygotowania dobrego nalewu. Wywiązała się fajna - chociaż na teraz krótka - dyskusja, praktycznie potwierdza się fakt, że hobby nie zna ceny tzn. jest bezcenne!! I wiecie co? to jest właśnie zadziwiające, że mimo kosztów które towarzyszą Naszemu hobby, czasem nieudanych zbiorów i kiepskiego produktu finalnego, nie poddajemy się i robimy dalej swoje a koszty? cena? nie grają żadnej roli, no chyba że - dla niektórych - cena zbytu pozdrawiam Prawda jest taka, że jakby komuś nie smakowało wino czy nalewka to by nie robił. Jeśli już robi to jest duże prawdopodobieństwo, że od czasu do czasu kupuje butelkę wina do obiadu czy nalewkę do herbaty na zimę - i tak by wydał pieniądze. Jako że studiuję i nie mam stałych zarobków a lubię smaczne i dobre jakościowo produkty to robię co robię i dlatego tutaj jestem Jest popyt - jest podaż. Dziękuję koledzy i koleżanki za złapanie bakcyla! Cena nie może odgrywać roli, bo dla nas-hobbystów (czytaj: obsesjonistów/fanatyków) liczy się jednak jakość, a to trzeba już tylko wypracować. Bakcyla nalewkowego złapałem 4 lata temu. Zaczynałem na spirytusie sklepowym, potem kupowanym od Rosyjskich, teraz wszedłem w kooperatywe z kolegą i koleżanką, którzy pędzą na swoje i moje potrzeby. Aż tyle nie pije, bo znaczącą część moich wyrobów wypijają znajomi-szególnie jedna znajoma, która każdą moją nalewkę wychwala pod niebiosy:-) I jest tak jak napisał ryniu: "Radość z nalewki jest bezcenne, za wszystko inne możesz zapłacić kartą MasterCard" Wlaśnie wróciłem z weekendowego wypadu do Kiermus koło Białegostoku. Zatrzymałem się w karczmie "Rzym". I teraz już wiem ile kosztuje pół litra nalewki :-) Mozna tam kupić nalewkę pół litra za 70 PLN-ów. Skosztowałem trzy nalewki. Pigwówka-zacna, Nalewka dziedzica-ziołowa bardzo smaczna. Najbardziej zaskoczyła mnie nalewka chrzanowo-żurawinowa. Wyraźny smak chrzanu, ale nie zabójczy i delikatny posmak żurawin. Poszperam w przepisach, jak znajdę to ją zrobię.

ile kosztuje pół litra